Chcesz zostać fotografem? Unikaj tych 5 błędów
Chcesz zostać fotografem? Unikaj tych 5 błędów

 

W Internecie bardzo łatwo można znaleźć mnóstwo porad dla początkujących fotografów. Doszkalaj się, rozwijaj, zadbaj o dobry sprzęt i wiedzę techniczną. Jasne! Jednak myśląc o moich własnych początkach w fotografii, zamiast masy porad, co powinnam robić, zdecydowanie bardziej przydałoby mi się czasem usłyszeć: „Hej! Tym się zupełnie nie przejmuj. Szkoda czasu!”. Jakie błędy najczęściej popełniają początkujący fotografowie? Czego unikać i na czym nie warto się skupiać?

 

1. Nie przejmuj się brakiem funduszy

 

Bardzo często zdarza się, że przed podjęciem decyzji o zmianie branży czy też podnoszeniu swoich kwalifikacji powstrzymują nas kwestie finansowe. Podobnie może być, jeśli postanowiłaś, że chciałabyś zająć się fotografią. Ale takie myślenie to bardzo często zwykła pułapka, w którą wpadamy, zamiast szukać prostszych, a co za tym idzie – tańszych, rozwiązań.

 

Nie masz funduszy na własne studio zdjęciowe? Muszę Cię zmartwić – to żadna wymówka. Jako początkujący fotograf wcale go nie potrzebujesz. Możesz robić zdjęcia w plenerze, we własnym mieszkaniu czy mieszkaniach Twoich pierwszych modelek.

 

Jeśli chcesz zostać fotografem, przyda Ci się porządne portfolio, a do jego tworzenia – modelki. Brzmi drogo, prawda? A wcale nie musi tak być. Wystarczy, że rozejrzysz się wokół siebie, zaproponujesz zrobienie zdjęć swoim koleżankom lub rozważysz udział w sesjach TFP. Najważniejsze to być otwartym na różne pomysły i zawsze szukać odpowiednich dla siebie rozwiązań.

 

Więcej na temat tego, jak dobierać lokalizacje, szukać modelek i organizować pierwsze sesje, nie wydając przy okazji wszystkich oszczędności, przeczytasz w moim e-booku.

 

2. Sprzęt z najwyższej półki? Są ważniejsze rzeczy!

 

Jeśli wydaje Ci się, że nie możesz pracować jako profesjonalny fotograf, bo nie masz najlepszego dostępnego na rynku sprzętu fotograficznego, to jesteś w ogromnym błędzie! Obecnie żyjemy przecież w czasach, gdy naprawdę porządne zdjęcia można robić nawet smartfonem z dobrym aparatem. Skoro więc nie sprzęt, to co tak naprawdę jest potrzebne początkującemu fotografowi?

 

Jeśli chcesz zostać fotografem, przede wszystkim skup się na:

- swoim warsztacie technicznym – poznaj jak najlepiej ten sprzęt, który masz obecnie, poczuj się swobodnie za obiektywem i nie bój się eksperymentować,

- kreatywnej stronie fotografii – próbuj nowych rzeczy, baw się światłem, nieustannie poszukuj inspiracji i dąż do określenia własnego stylu.

 

Tylko tyle i aż tyle! A na profesjonalny sprzęt fotograficzny z najwyższej półki przyjdzie jeszcze czas.

 

3. Less is more! Również w fotografii

 

Jako początkujący fotograf powinnaś skupić się przede wszystkim na określeniu własnego stylu. Dlaczego to takie ważne? Bo pomoże Ci stworzyć spójne, profesjonalne portfolio.

 

Nie zrozum mnie źle: eksperymentowanie jest dobre na każdym etapie tej pracy – warto próbować nowych rzeczy, poszukiwać inspiracji i stale się rozwijać. Odradzam jednak wrzucanie do portfolio zdjęć, które nie mają ze sobą żadnego wspólnego mianownika.

 

Chyba sama przyznasz, że ten, kto twierdzi, że zna się na wszystkim, najczęściej nie zna się za dobrze na niczym. Dlatego zamiast umieszczać w swoim portfolio zdjęcia ślubne, sesje dziecięce, studyjne fotografie modowe i miejskie ujęcia lifestylowe, do tego wszystkie w zupełnie innym stylu, spróbuj zawęzić swoje pole działania i dokładnie określ charakter swoich zdjęć.

 

Więcej o tym, jak określić swój styl i przełożyć go na swoje fotografie, przeczytasz w moim e-booku.

 

4. Nie wstydź się swojej pracy!

 

Jeśli chcesz przekonać innych do jakości swoich zdjęć, najpierw sama musisz w siebie uwierzyć. Pierwsze kroki w tej branży wymagają nie lada odwagi – ale warto wyjść ze swojej strefy komfortu i jak najszybciej zacząć dzielić się swoimi zdjęciami.

 

Masz już za sobą pierwsze sesje zdjęciowe? Czas założyć oddzielny fanpage na Facebooku lub konto na Instagramie i… publikować! Być może na początku nie zdobędziesz wielkiej rzeszy fanów, ale w ten sposób uda Ci się wystartować i powoli budować zainteresowanie swoimi zdjęciami. Udostępnienia, komentarze i polubienia, na początku głównie ze strony znajomych czy rodziny, z czasem mogą zaowocować pierwszymi klientami. A wtedy pójdzie już z górki!

 

A jeśli naprawdę poważnie myślisz o zostaniu fotografem, zastanów się też nad założeniem własnej strony internetowej. To bardzo ważny krok w budowaniu wizerunku swojej marki – warto poświęcić na niego czas. Samo publikowanie zdjęć na swoich prywatnych profilach w mediach społecznościowych w tej branży po prostu nie wystarczy.

 

5. Nie zapominaj o dobrej organizacji

 

Wbrew pozorom praca fotografa to cała masa organizacji, planowania, rozmów i wyzwań logistycznych. Jeśli chcesz zostać fotografem, ale jesteś typem chaotycznej i kiepsko zorganizowanej osoby, czeka Cię dużo pracy! Klienci nie będą chętnie wracać na Twoje sesje, jeśli nie zapewnisz im profesjonalnego podejścia na każdym etapie współpracy.

 

Jako początkujący fotograf nie skupiaj się więc jedynie na robieniu zdjęć – musisz spojrzeć na swoją działalność całościowo. Zarządzaj czasem tak, by zdążyć wszystko odpowiednio przygotować do sesji, rozpisuj swoje zadania, wyznaczaj sobie konkretne terminy i unikaj organizacyjnych wpadek. Tylko w ten sposób uda Ci się realizować naprawdę profesjonalne sesje zdjęciowe. A artystyczny chaos? Może mieć miejsce jedynie przed obiektywem, jeśli taki styl fotografii preferujesz. ;)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl