Styl w fotografii portretowej. Jak go określić i dlaczego jest taki ważny?
Styl w fotografii portretowej. Jak go określić i dlaczego jest taki ważny?

Dobry sprzęt. Warsztat techniczny. Umiejętność profesjonalnej obróbki i retuszu. Zapał, pracowitość, ambicje. To wszystko jest oczywiście niezbędne, aby zostać zawodowym fotografem. Jednak, żeby osiągnąć w tej branży prawdziwy sukces, potrzeba czegoś więcej – stylu. Własny, autentyczny styl w fotografii portretowej to absolutna podstawa, która pozwala się wyróżnić i przyciągać klientów. Tylko jak go właściwie określić?

 

Styl fotografii portretowej – dlaczego warto?

 

Jeśli chcesz zaistnieć na rynku fotograficznym, musisz mieć silne podstawy. Umiejętności? Jasne, są bardzo ważne, ale liczy się też pomysł – na siebie, swoje zdjęcia, swoją markę. Styl w fotografii jest tu naprawdę kluczowy. Dzięki niemu:

 

 • Twoje zdjęcia będą autentyczne. Zapomnisz o robieniu sesji, które są kompletnie sprzeczne z Twoim poczuciem estetyki.
 • Zbudujesz spójne portfolio. Twoi klienci będą wiedzieli, jakiego produktu mogą oczekiwać, bo w jasny sposób zakomunikujesz im, jakie zdjęcia robisz, a na jakie nie mogą liczyć.
 • Stworzysz silną markę w oparciu o konkretne założenia. Określenie własnego stylu wpłynie nie tylko na Twoje zdjęcia, ale też sposób tworzenia swojego wizerunku w sieci i komunikację z odbiorcami Twoich treści.
 • Wyróżnisz się na tle konkurencji. Jeśli Twój styl fotografii będzie przemyślany, złożony i autentyczny, nikt go nie podrobi. A przynajmniej nie zrobi tego dobrze. :)
 • Będziesz czerpać ogromną radość i satysfakcję z robienia zdjęć – bo będą po prostu wyjątkowe.

 

Jak określić swój styl w fotografii portretowej?

 

Zdefiniowanie swoje własnego stylu w fotografii nie jest proste. Na początku warto zacząć od poszukiwania inspiracji – oglądania prac innych fotografów i zwracania uwagi na to, co najbardziej podoba nam się w ich portfolio. Szukanie, poznawanie, uczenie się od innych – to idealny początek drogi do odkrycia własnego stylu. Warto też jednak przyjrzeć się… samemu sobie.

 

Zastanów się, co najlepiej opisuje Twój styl w ogóle – poza światem fotografii. Jak wygląda Twoje mieszkanie? Jest nowoczesne, przestrzenne, minimalistyczne czy wręcz przeciwnie – kolorowe i przepełnione milionem pamiątek, książek, drobiazgów? Jak się ubierasz? Prosto i elegancko? A może wolisz luźny, niezobowiązujący look? W końcu Twój styl w fotografii powinien przede wszystkim podobać się właśnie Tobie!

 

Co składa się na styl w fotografii portretowej?

 

Jeśli chodzi o fotografię portretową, jest kilka czynników, które szczególnie wpływają na charakter zdjęć. Próbując określić swój styl w fotografii, zwróć uwagę na takie elementy, jak:

 

 • miejsce sesji zdjęciowej,
 • styl oświetlenia,
 • styl retuszu zdjęć,
 • stylizacja modelki,
 • makijaż i fryzura,
 • emocje ukazane na zdjęciu.

 

W fotografii portretowej bardzo istotne jest również tło zdjęć. Pamiętaj, że nigdy nie powinno ono przyćmiewać modelki – jego rola to dopełnienie obrazu bohaterki zdjęcia.

 

Mój styl w fotografii portretowej kobiet

 

Jak wypracowałam swój styl? Na początku przede wszystkim szukając, oglądając, ucząc się i próbując. Kiedy miałam już pewne pojęcie o tym, jak i kogo chcę fotografować, wyeliminowałam wszystko to, co przeszkadzało mi w osiągnięciu zamierzonego efektu – ograniczyłam się do fotografii kobiecej i jasno określiłam charakterystykę moich zdjęć.

 

 

Od kilku lat (co łatwo wywnioskować po pierwszym rzucie oka na moje portfolio) głównym tematem moich fotografii jest kobieta. Właśnie dlatego wychodzę z założenia, że zarówno lokalizacja, jak i stylizacja stanowią dodatek – nie mogą przyćmić bohaterki. Kiedy przejrzysz moje zdjęcia, szybko zauważysz minimalizm w scenografii, dużo czerni i bieli. Nie szaleję z kolorami, tłem – stawiam na prostotę.

 

Zdjęcia, które robię, to zdjęcia, które sama chciałabym mieć. W pełni zgodne z moim poczuciem estetyki, wpisujące się w mój gust, a nawet styl życia. Nigdy nie zgadzam się na wykonywanie sesji niezgodnych z moim stylem w fotografii. Nic na siłę – w końcu taka współpraca nie przyniosłaby zadowolenia żadnej ze stron. I do takiego podejścia serdecznie Cię zachęcam – nie musisz być ekspertem od wszystkiego, masz być mistrzem w swojej dziedzinie.

 

Zaufaj sobie!

 

Znalezienie własnego stylu w fotografii to długotrwały proces. Nie określisz go w tydzień ani nawet w miesiąc. Ale warto dać sobie czas na poszukiwania, poznawanie siebie i swoich możliwości, rozwijanie swoich upodobań i poszerzanie perspektyw. Tylko w ten sposób uda Ci się stworzyć coś prawdziwego, autentycznego, coś wyjątkowego. A wyjątkowy styl fotografii to najlepsza przepustka do sukcesu w tej branży.

 

Więcej o roli i budowaniu stylu w fotografii kobiecej dowiesz się, biorąc udział w organizowanych przeze mnie warsztatach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl