Jak zacząć? Organizacja sesji kobiecej: checklista
8.jpg

Organizacja sesji kobiecej to wbrew pozorom dużo więcej niż rezerwacja studia i przygotowanie odpowiedniego sprzętu fotograficznego. To cały szereg wieloaspektowych działań, które zaczynają się już na etapie pierwszych rozmów z klientką. Jak zorganizować sesję kobiecą od A do Z? O czym należy pamiętać?

 

1. Porozmawiaj z klientką i ustal jej oczekiwania

 

Przygotowania do sesji kobiecej należy rozpocząć już podczas pierwszych kontaktów z klientką. Zadbaj o uzyskanie szczegółowych informacji dotyczących jej oczekiwań względem sesji. Zapytaj ją o efekt, jaki chce uzyskać na zdjęciach, dowiedz się, jaki charakter i klimat sesji odpowiada jej najbardziej, zbierz konkretne inspiracje. Najlepiej, jeśli będą to zdjęcia z Twojego portfolio. Jeśli klientka podzieli się z Tobą wyłącznie ujęciami z okładek Vogue’a lub autorstwa fotografów o zupełnie odmiennej stylistyce, ciężko będzie Ci spełnić jej oczekiwania.

 

2. Znajdź odpowiednią lokalizację do sesji kobiecej

 

W zależności od charakteru przedstawionych przez klientkę inspiracji, zaproponuj jej sesję na jednolitych tłach w studiu zdjęciowym lub sesję we wnętrzu. Wnętrzem może być jej mieszkanie lub specjalnie wynajęta przestrzeń – pokój hotelowy, mieszkanie na doby, apartament. Ustalenie lokalizacji spotkania to jeden z najważniejszych etapów organizacji sesji kobiecej.

 

3. Zdecyduj, z jakiego światła skorzystasz

 

Organizacja sesji kobiecej wymaga dokładnego zaplanowania kwestii technicznych. W zależności od możliwości, jakie oferuje dana lokalizacja oraz Twoich własnych preferencji, skup się na określeniu typów oświetlenia, z których skorzystasz. Możesz je też oczywiście połączyć podczas jednej sesji zdjęciowej. Przemyśl, jakie lampy zabrać lub wynająć. A może wystarczy tylko okno i blenda?

 

4. Zadbaj o kwestię wizażu i stylizacji

 

W przypadku makijażu i stylizacji włosów opcji jest kilka. Możesz zatrudnić profesjonalną wizażystkę w ramach pakietu sesji zdjęciowej. Możesz też zrezygnować z tej opcji, a zamiast tego podpowiedzieć klientce, jaki makijaż i fryzura będą odpowiednie do sesji i na co zwrócić uwagę podczas samodzielnych przygotowań. Pamiętaj też, żeby porozmawiać z klientką o stylizacjach do sesji. Podpowiedz, co najlepiej sprawdzi się w przypadku danych ujęć, doradź i zaproponuj zabranie kilku opcji garderoby.

 

5. Przygotuj klientkę do sesji

 

Opowiedz swojej klientce, co ją czeka podczas sesji zdjęciowej, jak będzie wyglądała Wasza współpraca i co najważniejsze – wyjaśnij, jak powinna się przygotować do spotkania. Odpowiedz też na wszystkie jej pytania, żeby nie doszło do żadnych nieporozumień. Organizacja sesji kobiecej opiera się w dużej mierze na skutecznej komunikacji – jej nigdy za wiele. Im więcej zdradzisz i wyjaśnisz klientce, tym pewniej poczuje się w dniu zdjęciowym.

 

6. Pamiętaj o sprzęcie

 

Pamiętaj, żeby na sesję zabrać ze sobą:

  • body,
  • obiektywy,
  • zapasową baterię,
  • ładowarkę,
  • karty pamięci.

 

Sprawdź, czy wszystko działa, jak trzeba. A najlepiej upewnij się dwa razy – nie ma nic bardziej nieprofesjonalnego niż odwołanie sesji ze względu na swoje nieprzygotowanie. W organizacji sesji kobiecej zdecydowanie nie ma miejsca na niedokładność czy jakiekolwiek niedopatrzenia.

 

7. Zadbaj o komfort klientki – na każdym etapie

 

Przygotuj wstępny plan pracy i kadrów. Nie pozostawiaj niczego przypadkowi – lepiej dokładnie zaplanować każdy etap sesji niż wprowadzić nerwową czy niekomfortową atmosferę na planie. Pamiętaj o oczekiwaniach swojej klientki – niech makijaż i stylizacje będą na najwyższym poziomie, a wszystkie szczegóły sesji dopracowane tak, by na zdjęciach osiągnąć jej wymarzony efekt.

 

8. Pamiętaj o formalnościach

 

Organizacja sesji kobiecej to również konieczność zadbania o takie kwestie, jak umowa, zgoda na wykorzystanie wizerunku klienta, formalności związane z RODO. I oczywiście płatności, paragony, faktury.... Zawód fotografa, jak artystyczny by nie był, ma też swoją bardziej przyziemną stronę, o której absolutnie nie wolno Ci zapominać. :)

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl