Dlaczego kobiety chcą brać udział w sesjach kobiecych i jaka jest w tym rola fotografa?
Dlaczego kobiety chcą brać udział w sesjach kobiecych i jaka jest w tym rola fotografa?

Fotografia kobieca to przede wszystkim praca z drugim człowiekiem. Jeśli chcesz realizować naprawdę dobre sesje zdjęciowe, w pierwszej kolejności musisz skupić się na oczekiwaniach i potrzebach Twoich klientek. Dlaczego kobiety chcą brać udział w sesjach zdjęciowych? I jaka jest w tym wszystkim rola fotografa?

 

Udział w sesji kobiecej – nieskończona lista powodów

 

Najczęstsze powody, przez które moje klientki decydują się na udział w profesjonalnej sesji kobiecej, to chęć sprawienia sobie przyjemnego prezentu, celebrowania swojej kobiecości, oderwania się od codzienności i uzyskania przy tym „efektu WOW”. To też świetna okazja do budowania swojej pewności siebie, samoświadomości, postawienia przed sobą wyzwania i stawienia czoła swoim obawom czy kompleksom. Na sesje kobiece przychodzą zarówno kobiety, które chcą stworzyć piękną pamiątkę, ale też takie, które chcą w wyjątkowy sposób coś uczcić i docenić siebie.

 

Impulsów do zdecydowania się na udział w sesji kobiecej jest jednak dużo więcej.

Mogą to być zdjęcia koleżanki, przypadkowy post na Instagramie, chęć spojrzenia na siebie z innej perspektywy – w roli modelki, a nie tylko matki, żony, córki. Są kobiety, które na co dzień otaczają się sztuką, obrazami, architekturą, zdjęciami. Które poprzez fotografię kobiecą chcą stać się częścią estetyki, którą podziwiają. A czasami moje klientki przychodzą na sesje zdjęciowe, bo po prostu chcą. Chcą mieć fajne zdjęcia – bez szukania wielkiego „dlaczego?” i nadawania sesji głębszego znaczenia.

 

Oczekiwania klientki a rola fotografa

 

Twoim nadrzędnym obowiązkiem jako fotografa jest zrobić swoim klientkom takie zdjęcia, na których będą wyglądały korzystnie i atrakcyjnie. To od Ciebie zależy, jak modelka będzie prezentować się na fotografiach. Nie wystarczy więc, że staniesz za aparatem i wykonasz kilka prostych ujęć. Twoją rolą jest sprawić, by Twoja klientka poczuła się dobrze podczas sesji kobiecej – inaczej po prostu nie uda Ci się zrobić dobrych zdjęć. Jak to zrobić?

 

Przede wszystkim zadbaj o jej komfort i poczucie swobody. Kobiety biorące udział w sesjach kobiecych najczęściej nie mają doświadczenia w pozowaniu i nie czują się w 100 procentach pewnie przed obiektywem. Dlatego jeszcze przed Waszym spotkaniem opowiedz im, jak będzie wyglądała sesja kobieca, jak powinny się przygotować i czego mogą się spodziewać.

 

Bądź profesjonalnym wsparciem dla swoich klientek. Podczas samego robienia zdjęć nie zostawiaj ich samych sobie – podpowiadaj, jak się ustawić, podrzucaj pomysły na kolejne kadry, dodawaj pewności siebie, pomagaj w przełamywaniu słabości. Pamiętaj też, że atmosfera na planie zależy w dużej mierze od Ciebie – Twoją rolą jest odpowiednie przygotowanie całej sesji kobiecej tak, by uniknąć nerwowych sytuacji czy nieprzyjemnych niespodzianek.

 

Przede wszystkim jakość

 

Powodów do udziału w sesji kobiecej jest tyle, ile kobiet biorących w nich udział. Każdy jest inny, ale najważniejsze, by zawsze pamiętać, że każdy jest równie ważny. Niezależnie od przyczyn udziału w sesji kobiecej, jej efekty zawsze muszą być równie zachwycające.

Dlatego najważniejsza zasada, o której musisz pamiętać, brzmi: Twoją rolą jest zawsze gwarantować klientce jakość, którą prezentujesz w swoim portfolio. Nawet najtrudniejsze sesje kobiece powinny być realizowane na najwyższym poziomie – niezależnie od oczekiwań, warunków, stylizacji, predyspozycji klientki. Bo Twoja klientka ma nie tylko dobrze czuć się podczas sesji – ma również być w pełni usatysfakcjonowana, odbierając od Ciebie gotowy produkt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl